מה זה ג'אז ?

ג'אז הוא סוג מוזיקה שנוצרה בארצות הברית בתחילת המאה ה – 20. הג'אז היא מוזיקה בסגנון אפרו – אמריקנית, אשר משלבת בתוכה סוגי קצב מיסודות קצביים מערב אפריקניים אשר מבוססים על ריבוי של קצביים, בנוסף לכך מוזיקה זאת משלבת בתוכה מרכיבים מהמוזיקה המערבית, כמו למשל: שימוש בכלי נגינה מערביים ומבנים צורניים (כמו מבנה שיר אירופאי).

ג'אז בעולם:

החל משנת 2011 מדינות החברות באו"ם מציינות את יום הג'אז הבינלאומי באמצעות דיונים, שידורים על תרבות הג'אז ובסדרת מופעים.
בנוסף ביום הג'אז הבינלאומי מגוון רחב של מעריצי מוזיקת ג'אז מתכנסים בפסטיבלים רבים ברחבי העולם כדי לחגוג את היום עם מגוון של מסורות שונות כמו שתיה של בירה ישירות מהחבית וזאת לצלילי מוזיקת ג'אז, יחד עם זאת ביום זה מציינים אזכרות לאומני ג'אז שהלכו לעולמם כמו למשל: דיוק אלינגטון ולואי ארמסטרונג, עם זאת אמני ג'אז מנגנים את השירים המוכרים ביותר של אותם אומנים שהלכו לעולמם.


יוצרי ונגני ג'אז בישראל משלבים מוזיקת ג'אז עם מוזיקה קלאסית בתזמורות פילהרמוניות ובנוסף גם נגינת רוק ופופ. לאחר שהוקמה מדינת ישראל רוב פעילות הג'אז בארץ התרכזה בעיקרה בבתי מלון ומועדוני תיירים בתל אביב.

התפתחות הג'אז בישראל:

בתחילת שנות ה – 60 גדלו המועדונים שאירחו מופעי ג'אז הבולטים שבהם היה עומר כיאם הנמצא בעיר יפו. בשנת 1966 פתחו אהרלה קמינסקי וזוהר עקביא את ערב הג'אז הקבוע הראשון במועדון הנקרא בר – ברים הנמצא בתל אביב. בזכות סוגי ערבים כאלו הצליחו בישראל "לשאוב" חובבי ונגני ג'אז ואף היוו בית בשבילם.

בתחילת שנות ה – 80 שלמה ישראלי מקול ישראל ודני קרפל מגלי צה"ל החלו לשדר תוכניות ג'אז יומיות, בנוסף בתקופה זו דני גוטפריד הקים את מחלקת הג'אז באקדמיה למוסיקה וריקוד בירושלים בעזרת שני מוסדות אלו מוזיקאים צעירים בישראל יכלו ללמוד ג'אז ברמה הגבוהה ביותר.


ובשנת 1991 נפתח לראשונה בישראל מסלול יחודיי ללימודי ג'אז לבגרות שבעזרתו הצליחו לייצר דור חדש של יוצרי ג'אז שהצליחו רבות בחו"ל אך עדין רואים את ביתם ואת הבסיס לכלל הידע שלהם בישראל.

פסטיבל הג'אז כיום:

כיום בישראל מתקיים בעיר אילת, פסטיבל הג'אז הבינלאומי פסטיבל זה מתקיים כ – 33 שנה משנת 1987, הפסטיבל יצר לישראל מוניטין גדול בקהילה הבינלאומית והוא מוכר היטב ברחבי העולם. פסטיבל זה תרם רבות למוזיקה בישראל בכך שגרם לטובי האומנים להגיע לישראל ולהופיע פה ופיתח רבות את מוזיקת הג'אז בישראל ואף תרם להתפתחותם של אומני ג'אז בישראל. כיום מי שמשמש כיו"ר אגודת הידידים של פסטיבל הגא'ז באילת הוא עו"ד יורי גיא רון שמכהן בתפקיד משנת 2010.