יורי גיא רון – דבר ראש הלשכה יום עיון ללשכת עורכי הדין ולארגון הקבלנים תמ"א 38 7.6.2010

מכובדיי,

אנחנו שמחים לארח בלשכת עורכי הדין ארגונים מקצועיים עמיתים לימי עיון משותפים ולפעילות מקצועית מגוונת אחרת. בעידן הנוכחי היוזמות האלה מרובות במיוחד ומבורכות. נדמה לי, שזו הפעם הראשונה שמתנהל יום העיון עם ארגון קבלנים בכלל, ובוודאי שעם ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב – יפו – בת ים, בפרט.

ברוכים הבאים ללשכת עורכי הדין. עברתי על תוכנית יום העיון ואני משוכנע שהמפגש היום יהיה פורה ומעניין. אגב, אני עצמי מתגורר בתל-אביב ברח' ששמו "בוני העיר", הקרוי על שמה של קבוצת קבלנים, מימי הקמתה של תל-אביב, כך שיש לי נגיעה אישית לעניין.
פורום קניין ומקרקעין של הלשכה, בראשותו של עו"ד אילן שרקון, טרוד באופן טבעי במהלך השנה בנושאים רבים, חלקם עקרוניים וחלקם שוטפים. לו הייתי צריך לתאר במשפט אחד את האיפיון העיקרי, את התחושה שיש לי בנוגע לתחום המקרקעין ולפעילות הלשכה במסגרתו, הייתי אומר שמדובר בתחום מאוד פרקטי, שעוסק בו ציבור גדול מאוד של עורכי דין, ושיש בהקשרו חשש גדול מכל שינוי מודע או מתוכנן בהשוואה למצב הקיים. החשש הזה משינויים בולט, לדעתי, בתחום הזה יותר מאשר בתחומים אחרים. לו הייתה לנו שביעות רצון מדהימה או סבירה מהמצב הקיים, הייתי אולי מבין זאת. יציבות היא צורך אנושי מוכר וברור, אולם ענייני המקרקעין בישראל לא היו מעולם, מאז הקמתה של המדינה, מוסדרים כנדרש. כך גם לא תהליכי ההתקשרויות העסקיות מכל הסוגים בנוגע לנכסי דלא ניידי.

לכן, בין היתר, אין פלא שלמשל תמ"א 38 והאפשרויות הגלומות בה טרם תפסו תאוצה, אפילו חלקית. לכן גם, כאשר ראש לשכת עורכי הדין ויו"ר איגוד שמאי המקרקעין מנסים לייצר מציאות חדשה של שילוב מקצועי בין עורכי דין לשמאים בכל רכישת מקרקעין בארץ, מורמות גבות תמיהה.

כללית החשיבה היא שהעוסקים בתחום סוברים ש"העסק עובד טוב" ואין צורך לשנותו. איני מסכים לכך! תחום המקרקעין זקוק להשבחה ניהולית וארגונית מזה עידן עידנים. מורכבותו והחשש של האזרחים ממשמעויותיה של כל עסקת מקרקעין שהם מעורבים בה, דורשים גם השבחה מקצועית שלנו ותרומה רחבה יותר לוודאות הדרושה בתחום, שלא תושג ללא הסדרה רישומית וניהולית טובה יותר מזו המתנהלת היום, ובעיקר – פשוטה יותר!

הייתי גם שמח, לשם שינוי, להיווכח פעם אחת שכאשר יושבים יחדיו עורכי דין, רואי חשבון, קבלנים, מהנדסים, ארכיטקטים וכו', נציגים אוטנטיים "מהשטח", ניתן ליזום פרויקט משותף, שיהיה בו כדי להיטיב עם אזרחי מדינת ישראל בתחום המקרקעין. פרויקט שינבע כולו ממצב קיים לא טוב בתחום או בתת – תחום מסוים ושמתגבש בעיניים מקצועיות מגוונות וע"י מוחות משותפים. לא נכון שנתרכז רק בלהעביר ביקורת כזו או אחרת על תהליכים שמקדמת הממשלה (כמו הרפורמה בתכנון ובנייה), אלא שנמשיך לדרוש תדיר להיות שותפים למחשבה השילטונית בתחום הביצועי, לצד העלאת רעיונות ופרויקטים מוצעים ממשיים יזומים. חשוב ליזום, ומי יכול לעשות טוב מאיתנו, האירגונים המקצועיים.

גם לפיכך, אני כל כך שמח על ימי עיון ומפגשים מקצועיים, כמו זה של היום, ואני מברך את יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בת"א – יפו – בת ים, מר אבנר לוי, את עו"ד אילן שרקון, יו"ר פורום קניין ומקרקעין בלשכת עורכי הדין ואת כל מי שתרם לקיומו ולתכנונו של יום עיון זה.

התנצלות על עזיבה מוקדמת ותודה.

בברכה,

עו"ד יורי גיא – רון