יורי גיא רון – דבר ראש הלשכה טקס פתיחת שנת משפט ועד מחוז דרום 23.9.2009

מכובדיי, שלום לכולם,

אני שמח לפתוח את שנת המשפט תש"ע כאן במחוז הדרום של לשכת עורכי הדין.

עו"ד דני אליגון וכל צוות הלשכה, ראויים לכל המחמאות על העשרת העשייה במחוז, וכך גם כל החברים והחברות, המתנדבים והמתנדבות. אני עוקב אחר הנעשה ומתרשם ממגוון הפעילויות והשירותים במחוז. אני שמח מאוד על כך.

במערכת המשפט שלנו אין רגע דל. בשנה האחרונה הוגשו כתבי אישום נגד ראש ממשלה לשעבר, נשיא מדינה לשעבר, שרים הורשעו וחלקם החלו לרצות את עונשם בכלא. מאידך, מסתמן שינוי חיובי, הבא לידי ביטוי בבחירת הנשיאים של בתי המשפט, המתואמת בין נשיאת בית המשפט העליון ושר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, ונבחרו שלושה שופטים טובים וראויים לכהונה בבית המשפט העליון בקונצנזוס. אני מקווה שמעתה והלאה הועדה לבחור שופטים לישראל באווירה פחות מתוחה, יותר רגועה ומקצועית. מדובר בהישג חשוב לשר המשפטים, לנשיאה ולוועדה לבחירת שופטים, הישג שיביא סוף סוף הקלה על העומס הכבד שמצוי בבית המשפט העליון. ברכות מיוחדות לכבוד השופט המחוזי כמעט לשעבר, ושופט בית המשפט העליון בעתיד הקרוב מאוד, השופט ניל הנדל. אין לי ספק שגם בהיבט חשוב זה "הדרום על המפה".

גם חיצי הביקורת, המשוגרים ממשרד שר המשפטים, בכל הקשור לעומס בבתי המשפט, שלא לומר הסחבת, הינם דגשיי עשייה ראויים. המשימה הזו היא אכן אחת מבין המשימות הבכירות, לדעתי, שהונחו לפתחו של שר המשפטים עם היבחרו לתפקידו בשלהי שנת המשפט הנוכחית. לי אין ספק, שמנוי וגמור עם שר המשפטים לפעול לשיפור המצב בבתי המשפט.

אשר לתוכניתה של הלשכה בנוגע למניעת התדרדרות מקצוע עריכת הדין בישראל – שנתיים התמחות, שינוי בחינת ההסמכה, חובת השתלמות, חובת ביטוח מקצועי – אני קורא לשר המשפטים וליו"ר ועדת החוקה של הכנסת לאמץ את התכנית במלואה, ואת השאר – בכללים של המועצה הארצית וביישום פנימי של החלטות הועד המרכזי (בי"ס למתמחים, פיקוח על ההתמחות, תוכנית מומחים לדין ועוד) – ובכך להביא לתחילתו של שינוי הכרחי במקצוע, שעורכות הדין ועורכי הדין בישראל מייחלים לו כבר שנים רבות.

השנה יצאו לדרך בלשכה פרויקטים משמעותיים, שמטרתם לשפר את רמת מקצוע עריכת הדין ותדמיתו. פרויקטים שבשנה הקודמת קרמו עור וגידים, אושרו זה מכבר לביצוע בועד המרכזי, ובראשם כאמור תכנית הלשכה למניעת התדרדרות המקצוע, חובת השתלמות לעורכי הדין וחובת ביטוח אחריות מקצועית. בנוסף, הוקם מוסד הבוררות של הלשכה שבהנהלתו שותפה גם הפרקליטות האזרחית. כמו-כן, רשמה הלשכה שורה של הישגים בכנסת, וביניהם מניעת אישור התיקון לחוק לקיצור תקופת ההתיישנות, הרפורמה בהוצאה לפועל, תיקון מס. 4 לחוק יחסי ממון והרפורמה בדין המשמעתי של הלשכה. הלשכה אף נאבקה נגד הרפורמות שנכללו בחוק ההסדרים, ובכללן הקיצוץ בשכרם של עורכי הדין של הסיוע המשפטי והסנגוריה הציבורית, שהוצא ממסגרת החוק, ופתיחת השוק לעורכי דין זרים. בין היתר, בעקבות מאבק שניהלה הלשכה בועדת החוקה של הכנסת בדבר נוסחו של התיקון בנושא, הופקד יישום החוק בידיה.

תכנית העבודה של הלשכה לקראת שנת המשפט החדשה גדושה ומלאה.
העשייה למען כבוד המקצוע, יוקרתו ואיכותו, הן בשמו של המקצוע והן למען העוסקים בו ומוסדותיהם המייצגים, לא תיפסק.
בעוד שנתיים נחגוג 50 שנה ליסוד הלשכה, וגם זו תהייה בודאי סיבה למסיבה, ואולי גם להקמת מעין מוזיאון ללשכה.

בכל שנה אנו מאחלים לעצמנו עבודה פורייה בסביבה בריאה, יעילה, מאושרת ורנטבילית. בשנה שעברה הדגשנו את המצוינות, שממשיכה להתוות את דרכנו לשינוי פני המקצוע. אולם השנה, אני מבקש, בצוותא עם מנהל בתי המשפט, לצבוע את צבעיה של השנה החדשה בתרבות ההתדיינות המשפטית, המתדרדרת והולכת בבתי המשפט הישראלים ובמערכת המשפט בישראל בכללותה. לאחרונה, פנינו מנהל בתי המשפט ואנוכי, לנשיאת בית המשפט העליון ולשר המשפטים, בבקשה לקבל את הסכמתם להכריז על שנת המשפט הקרובה כשנת תרבות הדיון המשפטי. מבלי להרחיב יתר על המידה, תרבות הדיון הינה חלק ממצוינות המקצוע ובקיומה המערכתי יש כדי לסייע לבתי המשפט וליעל את עבודתם, במיוחד לנוכח העומס, המוטל עליהם. נענינו בחיוב ע"י שני ראשי המערכת, ועתה אנו מתכוונים ליצוק בכך תוכן, בכל הנוגע להתנהלותם של עורכי הדין למול שופטים, של שופטים למול עורכי דין ושל עורכי דין בינם לבין עצמם. תוכן של כבוד להליך המשפטי ולעוסקים במקצוע. בכוונתנו להוסיף השנה, לצד החתירה לרמה מקצועית ראויה יותר ולמצוינות, גם נדבך חשוב ואיכותי נוסף – בדמות תרבות ההתנהלות בבתי המשפט, המקצועית והשיפוטית.

אני מבקש להבטיח לכם במיוחד, כי מצבו של מחוז הדרום, לרבות בכל הקשור לתקציבו, ימשיך להשתפר. אני מחויב לוודא שכל חברי הלשכה, בכל מקום, ימשיכו ליהנות, ככל האפשר, מאותה רמת שירותים, שהלשכה יכולה וצריכה להציע .

שתהא לנו השנה הקרובה, שנת תרבות הדיון המשפטי, שנה יעילה ותרבותית. שנה טובה לכולם ותודה רבה.

בברכה,

עו"ד יורי גיא רון