יורי גיא רון – דבר ראש הלשכה טקס פתיחת שנת משפט ועד מחוז חיפה 20.11.2008

מכובדיי, שלום לכולם,

אני לא מצליח להפסיק ולפתוח את שנת המשפט הנוכחית, שנפתחה בפועל כבר לפני 3 חודשים.

אני שמח במיוחד להיות כאן לכבודם של חברינו – שמעון אייל, יריב גונן ויצחק גורי – הראויים לכל מחמאה שמרעיפים עליהם, ובודאי שלשאת בתואר "יקיר המחוז".

בכלל, השירות הציבורי בלשכה בהתנדבות אינו דבר של מה בכך, להיפך, הוא כרוך בעבודה קשה, לעיתים סיזיפית, ולרוב כפויית טובה. אז כשיש הזדמנות לעשות מעט עבור חברים שתרמו, זה נהדר. יבואו על הברכה חלי, רויטל וכל מי שיזם את הענקת האותות.

הטקסים לכבוד שנת המשפט החדשה מתרחשים השנה בליבה של תקופה חברתית ופוליטית מרגשת במדינת ישראל. מדרכה של כל שנת משפט, שהיא אינה ממתינה לממשלה חדשה, לשר חדש, למתווי מדיניות חדשים, אלא שהיא אצה לה לדרכה כסדרה, ואנו נדרשים לה מיידית ובאורח שוטף, ללא עכבות.

ישנם כל כך הרבה נושאים, שראויים להתייחסות מיוחדת, הן בהיבט המקצועי והן בהיבט הציבורי, שאולי היה מן הראוי שאניח להם אגב אוירה טקסית. אולם, בכל זאת, חשוב אולי להזכיר במספר מילים תמציתיות.חלק מהתוכניות, היוזמות והפרויקטים החדשים, כיום בלשכה:
1. הנהלת השתלמות מנדטורית.
2. חובת הביטוח המקצועי.
3. הסדרת חשבונות הנאמנות.
4. שוויון במינוי בעלי תפקידים בשכר ע"י ביהמ"ש.
5. קיצור תקופת ההתיישנות.
6. הרפורמה בהוצל"פ + הוצאת לשכות ההוצל"פ מבתי המשפט.
7. התיקון לחוק יחסי ממון.
8. התיקון לחוק הבוררות.
9. תיקון 32 לחוק הלשכה הדין המשמעתי.
10. העצמת הפעילות בכנסת.
11. הרחבת פעילות הסיוע המשפטי והאכפתיות החברתית (חינוך,
אתיופים, עכו ועוד).
12. העצמת פעילות מכון ההשתלמות, והוזלת ההשתלמויות
בלמעלה מ-40%.
13. הסגת גבול המקצוע.
14. הקמת מכון הבוררות.
15. העצמת מכון הגישור.
16. הכפלת תקציב ההשמה, צוות ההשמה במגזר הציבורי
(במיוחד לבני מיעוטים) השמה במגזר הפרטי.
17. הביקורת בבתי המאסר.
18. השתלמויות בשיתוף הכנ"ר ומשמעותן.
19. הפרטת חלק מהפרקליטות האזרחית.
20. הקמת מרכז האתיקה.
21. פרויקט הצרכנות.
22. צוות שיפור הרמה המקצועית והצפת המקצוע.

מה שאולי חשוב לומר ולבטא, הינה שביעות הרצון המלאה שלנו מהיחסים העכשוויים החמים והמשפחתיים, שעורכי הדין ולשכת עורכי הדין מנהלים למול הנהלת בתי המשפט והשופטים ברחבי הארץ. העומס בבתי המשפט, שמידי פעם יש העוסקים במערכת בהצעות פלסתריות לפיתרונו, לא ייפתר, גם לא במהלכה של השנה החדשה, ללא הצעה מערכתית מקיפה. בהיעדר האפשרות להוסיף כ-300 תקני שיפוט חדשים, הדרך היחידה להתמודד עם בעיה זו הינה להיעזר בעורכי הדין. פרוייקט כזה מצוי בשלב גיבושו המשותף עם הנהלת בתי המשפט. השבוע, מונה לו צוות עבודה, בראשותם של מנהל בתי המשפט ושלי, ואני מקוה שעם התמנותו של שר המשפטים, יהיה מי שיהיה, לאחר הבחירות, נוכל להאיץ את היוזמה הזו.

ברכה אישית וממלכתית גם לראש העיר הישן-חדש של חיפה, שנבחר לאחרונה שוב להמשך תפקידו כראש העיר היפה והחשובה הזו.

החידון המשפטי, שנערך כאן בתחילת השנה, הינו גם ביטוי סימלי לחתירה בלשכה למצוינות במקצוע שלנו בעידן הנוכחי ולשמירה על רמת המקצוע ועל איכותו. צוות מיוחד עוסק בלשכה בנושא ואני מניח שנבטא בהקשרו את עמדתנו הרחבה והבלתי תלויה בתוך מספר שבועות. חלי, יוסי הוד ומשה גולדברג הינם בין חברי הצוות, וביקשנו בהקשרו, בין היתר, גם את עזרתו של פרופ' ברוך נבו מאוניברסיטת חיפה.

טוב שיש לנו טקסים ואירועים. "סיבה למסיבה" בנסיבות חיינו בארץ הזו, הינו בעיניי עיקרון חיים נכון וחשוב. בהחלט לא רק נחלתם של קלי הדעת ואוהבי המועדים.

לעניין שיתוף הפעולה הנהדר בין עורכי דין ושופטים יהודים וערבים במחוז חיפה, ולדו קיום לדוגמא המתנהל במחוז, אני מבקש לקרוא לכם את שירו של נתן אלתרמן, שאני למעשה חב לכם אותו מאחד האירועים הקודמים:

("ארץ ערבית").

מה נאחל לנו לשנת משפט זו?

שנסכים יותר, שנוותר על הדקויות שבמחלוקות, שנתבטא בכבוד. שנבין ונקבל את האחר ואת עמדתו האחרת. שנשכיל ליתן ביטוי להבנות ולפשרות, מבלי לוותר על המצוינות ועל החתירה המתמדת לשמירה על זכויות האדם, על שלטון החוק ועל עצמאותן ואיכותן של מערכת המשפט ושל הרשות השופטת שלנו. אין לנו בילתן.

המשך שנת משפט מוצלחת לכולנו.

בברכה,

עו"ד יורי גיא רון