יורי גיא רון – דברי ברכה ראש הלשכה לראש השנה ועד מחוז חיפה 21.9.2008

מכובדיי, שלום לכולם,

טקסי הרמת הכוסית לכבודה של השנה החדשה מתרחשים השנה בליבה של תקופה מרגשת – ממשלה חדשה, שנת משפט חדשה ואכן שנה חדשה, הבאה עלינו לטובה.

ישנם כל כך הרבה נושאים, שראויים להתייחסות מיוחדת, הן בהיבט המקצועי והן בהיבט הציבורי, שאולי מן הראוי שאניח להם אגב הרמת כוסית מחויכת ומלאת תקווה לקראת ראש השנה.

מה שאולי חשוב לומר ולבטא, הינה שביעות הרצון המלאה שלנו מהיחסים העכשוויים החמים והמשפחתיים, שעורכי הדין ולשכת עורכי הדין מנהלים למול הנהלת בתי המשפט והשופטים ברחבי הארץ. העומס בבתי המשפט, שמידי פעם יש העוסקים במערכת בהצעות פלסתריות לפיתרונו, לא ייפתר, גם לא במהלכה של השנה החדשה, ללא הצעה מערכתית מקיפה. בהיעדר האפשרות להוסיף כ- 300 תקני שיפוט חדשים, הדרך היחידה להתמודד עם בעיה זו הינה להיעזר בעורכי הדין. פרוייקט כזה מצוי בשלב גיבושו המשותף עם הנהלת בתי המשפט, ואני מקווה שנוכל לפרט בהקשרו בקרוב.

החידון המשפטי, הנערך כאן היום, הינו ביטוי לחלק מהסנוניות הראשונות, העוסקות בחתירה למצוינות במקצוע שלנו ובשמירה על רמתו ואיכותו. צוות מיוחד עוסק בלשכה בנושא ואני מניח שנבטא עמדתנו הרחבה והבלתי תלויה בעניין לקראת סוף השנה האזרחית. התמודדות עם בעיית ההצפה הינה חלק מרכזי ובלתי נפרד מכך.

לעת הזו, אין לנו אלא ליהנות מכל חג ומועד, ימים של משפחה ושל חברים, שתמיד נראו לי המשך ישיר של הפגרה ושל החופש הגדול. "סיבה למסיבה" בנסיבות חיינו בארץ הזו, הינו בעיניי עיקרון חיים נכון וחשוב. בהחלט לא רק נחלתם של קלי הדעת ואוהבי המועדים.

מה נאחל לשנה החדשה ?

נתן אלתרמן כתב כך:

שנסכים יותר, שנוותר על הקרבות, שנתבטא בכבוד. שנבין ונקבל את האחר ואת עמדתו האחרת. שנשכיל ליתן ביטוי להבנות ולפשרות, מבלי לוותר על המצוינות ועל החתירה המתמדת לשמירה על זכויות האדם, על שלטון החוק ועל עצמאותן ואיכותן של מערכת המשפט ושל הרשות השופטת שלנו. אין לנו בילתן.

שנה טובה לכולנו.

בברכה,

עו"ד יורי גיא – רון