המשבר הכלכלי נכנס ללשכה

לשכת עורכי הדין נערכת להאטה * זרם מבקשי העבודה מציף אותה, שני משרדים כבר נזקקו לשירותיה כדי להינצל מקריסה * המשרדים הגדולים משדרים "עסקים כרגיל", אבל כולם חוששים

בחודש האחרון הוצפה לשכת עו"ד בכ-600 בקשות לאיתור מקומות עבודה , כפול ממה שהתרגלה לקבל בחודשים שקדמו לכך .

יותר ממחצית הפונים הם עו"ד חדשים שזה עתה קיבלו את הרישיון. כדי לעמוד בביקוש נאלצה הלשכה להכפיל גם את תקציב ההשמה שלה מ-460 אש"ח ל900 אש"ח .

המשבר הכלכלי , אומרים בלשכה מגיע לשוק עריכת הדין . ב15 לדצמבר השנה יצטרפו 1,500 עורכי דין חדשים ללשכה ויעלו את מספר עורכי הדין הפעילים בארץ ל41,000 – שיא עולמי של עורך דין על כל 160 אזרחים . והיד עדיין נטויה שכן מדי שנה מסיימים את לימודי המשפטים כ-4000 בוגרים.

לא מדובר בבשורות טובות "השילוב של המשבר הכלכלי, הצפת השוק והירידה ברמה המקצועית מעורר חששות כבדים בנוגע לעתיד המקצוע" אומר בפסימיות ראש לשכת עורכי הדין יורי גיא רון.לדבריו "עורכי הדין מהווים יותר מחצי אחוז מהאוכלוסייה, והם מושפעים מהמצב הכלכלי.עדיין לא שמעתי על פיטורים נרחבים במשרדים הגדולים, אבל כבר שמעתי דיבורים על כוונות לצמצם.זה יכול להיות פיטורים , הקטנת בונוסים, צמצום בפעילות החברתית או הקפאת הגיוסים."

זה לא הצעד היחיד שנקטה הלשכה: גם תקציב הקרן לעזרה הדדית הוגדל השנה ל-300 אש"ח, בעוד עד כה עמד על 230 אש"ח בלבדףהמענקים לחברים שהגיעו עד 90 אלף שקלים , יוגדלו ל120 אלף שקליםףוקורס מיוחד, בשיתוף כונס הנכסים הרישמי,נועד להעביר אלפי תיקים של פשיטות רגל לטיפול עורכי הדין .

החשש:פגיעה בקטנים

הראשונים שישלמו את מחיר המשבר יהיו צעירים בראשית דרכם. עו"ד ינון היימן יו"ר פורום עורכי דין צעירים, מתמחים וסטודנטים בלשכה, שהוא גם פסיכולוג במקצועו, טוען ש"פעם אם עו"ד צעיר ומוכשר היה מתמחה איפה שצריך הוא היה מוצא עבודה בקלות. היום הרבה יותר קשה, וכשמפטרים נוטים לוותר על עורך דין צעיר או לא לשכור את שירותיו . גם הכניסה לשותפות, אחרי שש שנות עבודה, בעייתית יותר".

גיא-רון הביע תקווה ש"תקופת המיתון תקזז רק מעט מתקופות הפריחה", והעריך ש"בתחומי פירוקים, כינוסים וטיפול במשברים, שבהם עוסק אחוז קטן מעורכי הדין, לא תהיה האטה וייתכן שצפויה פריחה. מי שעוסק בשוק ההון ובנדל"ן ייאלץ לעשות הסבה מקצועית לתקופה מסוימת". החשש הגדול, הוא טוען, הוא "פגיעה במשרדים הקטנים והבנוניים שהם רוב המשרדים בישראל", אולם גם המשרדים הגדולים בסכנה כי הלקוחות הגדולים עלולים להיפגע ולהקטין את התקציב המשפטי.

אלו לא דיבורים ריקים: רק באחרונה נאלצה הלשכה במחוז ירושלים להפעיל את סמכויותיה בשני מקרים של משרדים שנקלעו לקשיים כה חמורים עד שחדלו לתפקד – כך סיפר יו"ר הלשכה במחוז, עו"ד אשר אקסלרוד, בטור אישי בביטאון המחוז. "להסתבכות כלכלית של משרדים יש השלכות רוחב קשות, אל מול ציבור הלקוחות, המערכת השיפוטית, החברים למקצוע – ובעיקר אל מול הציבור ברחב המבקש למצוא בעורך הדין עוגןאמין ובטוח שבו יוכל להיאחז בעיתות סערה", כתב אקסלרוד.

משרדים מבוססים בתחום הפלילי לא ייפגעו, טוען נחרצות עו"ד יאיר גולן, מבכירי הסנגורים הפליליים. אולם גם פה לא מדובר בהתפתחות חיובית. הסיבה לכך היא ש"מצב כלכלי רע מגביר את הפשיעה, את המעצרים ואת פתיחת התיקים. זאת מטוטלת ידועה. הניסיון מלמד כי בתחום המשפט הפלילי, בניגוד לתחומים מסחריים וחברות, אין שפל בעבודה בזמן מיתון", מסביר גולן.

המסחריים לא דואגים

"הביטוי של המשבר אצלנו רחוק מההיסטריה הכללית", מרגיע עו"ד אוהד גוט, שותף במשרד בלטר-גוט-אלוני, אחד מהמשרדים האזרחיים- מסחריים הגדולים בארץ המעסיק יותר מ-90 עורכי דין. "רק השבוע סיימנו עסקה של רכישת חברה ישראלית בכחצי מילארד דולרים", הוא מגלה, "וגם עסקאות נדל"ן לא חדלו, אם כי חלק מהלקוחות השהו עיסקאות מתוכננות".

עו"ד דורון סטריקובסקי, ממשרד סטריקובסקי-גל-ברוך-פורת בתל אביב פחות אופטימי, אבל גם הוא לא מודאג: "אנו לא מפטרים אבל גם לא מגייסים. בתחומים של ליטיגציה,כינוסי נכסים וחדלות פרעון – לא תחסר עבודה. נעבוד עם תקציב הדוק, יש לנו כוח אדם מיומן ומקצועי ואנחנו שומרים עליו".

גם בשאר המשרדים משתדלים לשדר "עסקים כרגיל", אף שלתוך דבריהם מסתננים החששות: עו"ד אמנון לורך ממשרד יגאל-ארנון ושות' מבהיר כי "משרדי עורכי הדין אינם מנותקים מהמציאות הכלכלית, והחששות מלווים גם בעלי מקצועות חופשיים. לעיתים החשש אף גדול יותר בגלל שיש הכנסות שיש עבודה ויכולת תשלום – שני פרמטרים בעייתים היום". לורך נמנע מלדווח על חחש מפיטורים:" משרדנו נמנע מלפטר עובדים במשברים קודמים, אולי יותר קשים.כוח האדשם המצוין שלנו הוא סוד הצלחתנו".

"מרבית המחלקות במשרדנו אינן בתחומים שייפגעו", טוען עו"ד אבנר כהן ממשרד כהן-וילציק-קמחי ושות'.

הוא מספר דווקא על הרחבת הפעילות, ואין זה מפתיע מהמחלקות המשגשגות הן אלו העוסקות בפחרוק חברות ותאגידים, הקפאתם ושיקומם. מחלקות אלה אומר כהן, ממשיכות בגיוסים. "כבר עתה התחלנו מקבלים פניות מלקוחות שמבקשים ייעוץ וסיוע לנוכח קשיים צפויים", הוא מציין. עם זאת הוא מודה, מחלקת נדל"ן במשאד נערכת להאטה, ו"בנוסף, הקפאנו התקשרויות לשכירת שטחי משרדים גדולים יותר ברמת גן ובירושלים".