אודות יורי גיא רון

עו"ד יורי גיא-רון, תושב תל אביב יליד 1961, בן זוג לכנרת  ואב לארבע בנות. חובב ספרות יפה, מוסיקה, מחול וקולנוע. צרכן תרבות. אוהב את נופי הארץ ומאמין ביכולתה לשמור על חוסנה המוסרי והחוקי במסגרת קיומה הדמוקרטי של המדינה. מאז תחילת חייו המקצועיים, התמקד עו"ד גיא-רון בנושאים של זכויות אדם, במשפט מנהלי ובמשפט האזרחי-מסחרי. לאחר סיום לימודי תואר שני בהצטיינות באוניברסיטה העברית בהר הצופים, הקים בתל אביב, בשיתוף עם עורכי דין ומשפטנים ישראליים מובילים בתחומם, את משרד "אדם עורכי דין", המתמחה במתן שירותים משפטיים מגוונים.

חבר הוועדה לבחירת שופטים וראש לשכת עורכי הדין בישראל

עו"ד גיא-רון סבר מאז ומתמיד שלמקצוע עריכת הדין תפקיד מיוחד בחיים הדמוקרטיים  וכי הארגון שמאגד את העוסקים במקצוע, לשכת עורכי הדין, אינו  רק איגוד מקצועי הדואג לרווחת חבריו, אלא גם ארגון סטטוטורי בעל חשיבות חברתית ממדרגה ראשונה, שמוטל עליו להוביל ולהשתתף בתהליכים החברתיים ובהווייה הדמוקרטית בישראל.  כך, שימש עו"ד יורי גיא-רון חבר מטעמה של לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים משך שלוש קדנציות רצופות (1999-2008), ואחריהן אף התמודד ונבחר לתפקיד ראש לשכת עורכי הדין בישראל (2007-2011).  

עורך דין פרטי המגן על זכויות האדם - אוכלוסיות מוחלשות

עוד מימיו כנער בתנועת "הצופים", כקצין בצה"ל וכסטודנט צעיר למשפטים, האמין יורי גיא-רון כי כל אדם, באשר הוא ומעצם קיומו,  זכאי לייצוג משפטי שוויוני, הולם ומקצועי. תוך הישענות על עקרון בסיסי זה, היה עו"ד גיא-רון פעיל בעמותות וארגוני זכויות רבים, ובחלוף כעשור כעורך דין פעיל הקים  בראשית המילניום, ביחד עם חבריו, עורכי הדין  אדם פיש, רחל בן ארי, רון דרור, חני שירה, אהובה יששכר,  ארנה לין ואחרים,  בסיועו ובליוויו של המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט חיים כהן, את משרד "אדם" ומייד לאחריו ולצידו את עמותת "מרכז השופט חיים כהן להגנה משפטית על זכויות אדם". המשרד ושאר המשרדים, שחברו לעמותה, הציעו  סיוע משפטי ללא  תשלום לאלו שידם אינה משגת, בין כלקוחות פרטיים ובין כמי שפנו קודם לכן לארגוני הזכויות השונים.  השאיפה והרצון שיושמו, היו להעניק שירותים משפטיים טובים ככל האפשר מתוך משרד מוביל בפרקטיקה הפרטית, כשהמטרה הייתה לסייע לארגונים השונים למלא את החסר    ולהגן על זכויותיהם של השכבות המוחלשות השונות בחברה הישראלית . מספר מועט של שנים לאחר מכן כבר היה עורך דין גיא-רון בין היוזמים של תוכנית "שכר המצווה" בלשכת עורכי הדין, תוכנית ה"פרו בונו", שמאוחר יותר זכתה ביוזמתו ובהובלתו, כראש לשכה, להיכלל בתיקון החוק, כך שהפכה למטרה יישומית, מטרת חובה בין מטרותיה הסטטוטוריות של לשכת עורכי הדין בישראל.

פעיל מרכזי בקידום התרבות והאמנות

גם לאחר שסיים את תפקידיו הציבוריים הרשמיים, לא פסקה הפעילות הציבורית של עו"ד גיא-רון, אלא שינתה את פניה והינה מופנית היום לפן התרבותי שבחיי החברה הישראלית. בין היתר, אמר יורי גיא-רון לא אחת, כי  נכסי תרבות ואמנות הינם  מעמודי התווך של כל חברה דמוקרטית מתפקדת. כיום הם גם  הכוח המניע מאחורי פעילותו הציבורית של עו"ד גיא-רון, ובכללה הוא משמש כ –

  • יורי גיא רון מכהן כיו"ר אגודת הידידים של פסטיבל הג'אז באילת (החליף לפני כעשור את נשיא בית המשפט העליון, השופט מאיר שמגר).
  • חבר הוועד המנהל של קרן הקולנוע הישראלית.
  • ממייסדי  העמותה הישראלית לקידום מוסיקת הג'אז בישראל,  עמותת "פאנוניקה"
  • מכהן ממייסדי העמותה להקמה ולניהול מוזיאון המוסיקה הישראלית.